12. 08. 2019

Doprava na Nivách včera a dnes: prečo je Stanica Nivy dopravným uzlom a ako to pomôže biznisu v štvrti

Nivy sa aj vďaka bohatej histórii dopravy v lokalite stávajú ideálnym miestom pre vznik nového spoločensko-biznisového centra Bratislavy. Zistite viac o tom, prečo bola štvrť odjakživa dopravným uzlom a ako jej integrácia s moderným obchodným centrom v Stanici Nivy vytvára potenciál pre ďalší rast.

Kombinácia retailu s autobusovým terminálom práve na Nivách nie je náhodou. Táto časť mesta ležiaca priamo na okraji historického centra má za sebou dlhú dopravnú tradíciu od konskej železnice až po moderný koncept stanice spojenej s nákupmi a relaxom. Aj vďaka nej sa dnes stáva živým a lákavým downtownom Bratislavy. V tomto článku sa dočítate, prečo boli Nivy odjakživa dopravnou tepnou Bratislavy a ako to vplýva na biznisové príležitosti v ich verejnom priestore.

 

Železnica – impulz rozvoja Nív

Význam Mlynských nív ako dôležitého dopravného koridoru sa začal formovať už v prvej polovici 19. storočia vybudovaním konskej železnice. Trať viedla z Bratislavy do Svätého Jura, pričom išlo o prvú železnicu v Uhorskom kráľovstve vôbec. Zvýšila prestíž a význam mesta v rámci monarchie a predznamenala industriálny rozmach, ktorý naplno prepukol v nasledujúcich desaťročiach.

Podobný boom zaznamenáva oblasť aj dnes. Priemyselné budovy však nahrádzajú moderné priestory pre kreatívnu prácu, nakupovanie a najmä plnohodnotný mestský život. Nivy sú teda v situácii podobnej tej z roku 1890, kedy aj vďaka doprave pomohli posunúť biznis v Bratislave výrazne vpred.

Práve vtedy bol otvorený prvý pevný most cez Dunaj, čo viedlo k rýchlemu rozvoju fabrík – zjednodušila sa preprava surovín aj vývoz hotových produktov. Železnica tiež zabezpečovala pohodlný presun pracovnej sily, ktorá bola na Nivách čoraz žiadanejšia. Na území, kde predtým dominovali mlyny, začali vyrastať továrne.

Postupným rozširovaním Bratislavy počas dvadsiateho storočia však začala železničná trať v centre mesta čoraz viac prekážať iným dôležitým komunikáciám a s výstavbou železničnej stanice Nové Mesto stratila svoj význam. V roku 1984 bola nakoniec zbúraná a nahradená stanicou autobusovou.

 

Dopravnú štafetu preberajú autobusy

Význam Nív ako dôležitého dopravného uzla sa so zánikom nezmenil, zmenil sa len typ dopravy, ktorý oblasti dominoval. V čase uzatvorenia železničnej stanice tu bola otvorená najväčšia autobusová stanica na Slovensku. Mlynské nivy boli pre jej umiestnenie logickým rozhodnutím – autobusová stanica v biznisovej štvrti širšieho centra mesta s napojeniami na obchvat aj MHD je pre diaľkovú dopravu veľmi výhodným riešením, ktoré navyše oblasti prinesie ďalší potenciál rastu.

Nová stanica disponovala 38 nástupišťami a 10 výstupišťami, poštou, zmenárňou, reštauráciou či dispečerským centrom s nepretržitou prevádzkou. Bez väčšej rekonštrukcie prežila 34 rokov, čo sa odrazilo na jej zanedbanom stave až musela byť v roku 2017 zatvorená a následne asanovaná.

Autobusy z Nív však nezmizli a novú kapitolu začali písať otvorením dočasnej autobusovej stanice na Bottovej. Tá bude cestujúcim slúžiť do otvorenia novej, modernej Stanice Nivy v roku 2020.

Stanica Nivy: spoločenský priestor 21. storočia

Nová budova Stanice Nivy spojí v jednom celku medzinárodný autobusový terminál s nákupným centrom, modernou tržnicou a verejnou mestskou zeleňou na streche budovy. Nástupištia a parkovanie budú umiestnené pod zemou, prevádzky a obchody na prízemí poskytnú základnú vybavenosť dostupnú priamo z novovznikajúceho bulváru a prvé poschodie bude patriť zážitkovému nakupovaniu.

Úplne nový rozmer mestského vyžitia však miestu prinesie moderný gastro koncept tržnice, streetfoodu a reštaurácií priamo prepojených so zelenou strechou. Tá vytvorí príležitosti pre aktívny oddych, prácu či stretnutia v zelenom prostredí a priláka tak aj návštevníkov, ktorí inak nákupné centrá nenavštevujú.

Podľa odhadov prejde dokončenou Stanicou Nivy viac než 20 000 cestujúcich denne, pričom samotné nákupné centrum by sa malo každý deň tešiť až 55-tisíc návštevníkom. Výhodou pre retailové prevádzky v Stanici Nivy však nie je len vysoká návštevnosť či poloha v živej biznisovej zóne: kvalitné zázemie pre zamestnancov, možnosť prepojiť biznis s aktivitami v tržnici či na zelenej streche a premyslený mix prevádzok na jednotlivých poschodiach posunú koncept obchodného centra na Slovensku o úroveň vyššie.

Podobne ako pred 130 rokmi, Mlynské nivy dnes aj vďaka doprave vstupujú do kapitoly rýchleho biznisového rastu. Okrem dopravného a obchodného uzla sa onedlho stanú centrom spoločenského života so svetovou architektúrou, dôrazom na verejné priestory a technológie 21. storočia. Vyše sto rokov dopravnej tradície tak štvrti opäť prinesie príležitosti, naplniť potenciál, ktorý tu možno ďalších sto rokov nebude.

Zdieľať článok na sociálnych sieťach

ZHRNUTIE

Prečo
Stanica Nivy

  • Top koncept a dizajn

  • Tržnica a zelená strecha

  • Budúce centrum mesta

  • Rýchlo sa rozvíjajúci trh

  • Obrovská návštenosť

  • Silný partner a prestížni architekti

Kontaktuje nás

Kontaktujte
nás

Head of Retail Leasing

Igor Valent
igor.valent@hbreavis.com

Všeobecné otázky

retail@hbreavis.com

Stiahnite
si brožúru

Chcete vedieť viac? Stiahnite si brožúru Stanice Nivy, v ktorej sa dozviete viac o tom, prečo by ste si mali otvoriť prevádzku práve tu.

Stiahnuť