12. 08. 2019

Mestský bulvár aj podzemný kruhový objazd: ako mobilita a verejné priestory prinesú do zóny Nivy nový život

Ulica Mlynské nivy je pre Bratislavu dlhodobo dôležitou dopravnou a infraštruktúrnou tepnou. Pod jej povrchom by ste našli desiatky potrubí, rozvodov a káblov, ktoré boli desaťročia zanedbávané a prakticky bez údržby. Dnes sa ulica aj vďaka výstavbe Stanice Nivy transformuje na moderný bulvár, ktorý prepojí ľudí s dopravou, obchodmi a gastrom v spoločnom verejnom priestore.

Po odklone koľajovej dopravy a zatvorení veľkých fabrík v 20. storočí zostali Mlynské nivy napriek svojej strategickej polohe dlho nedotknuté a zanedbané. Aby lokalita znovu ožila, vyžaduje si vybudovať od základu prakticky nanovo. To znamená nielen potrebu vyriešiť dopravné napojenia a mobilitu, ale aj funkčný návrh verejného priestoru s obchodnými prevádzkami a správnym mixom funkcií.

Prečo je potrebná komplexná rekonštrukcia bulváru

História infraštruktúry pod ulicou Mlynské nivy siaha ešte do čias Rakúsko-Uhorska, čo je však len jedným z dôvodov pre jej kompletnú rekonštrukciu. Kvôli chýbajúcej dokumentácii, nešťastnému umiestneniu niektorých sietí a náročnej orientácii v rozvodoch boli tieto siete viac než 35 rokov prakticky nedotknuté údržbou.

Okrem dezolátneho stavu podzemnej infraštruktúry je však veľkou výzvou pri výstavbe Stanice Nivy aj integrácia nových prvkov do existujúcej dopravnej siete. Nivy totiž dlhodobo bojovali aj s nefunkčným dopravným napojením: hoci diaľnica D1 je vzdialená len 5 minút jazdy autom, cesty v lokalite trpeli častými zápchami. Pešia a cyklistická mobilita tu boli navyše takmer úplne ignorovaná. Mlynské nivy tak tvorili funkčne prázdny, autami preplnený priestor medzi historickým centrom a ostatnými mestskými časťami.

Komplikáciu predstavovala aj zastaralá koncepcia pôvodnej autobusovej stanice. V rámci mesta bola ideálne umiestnená, no fungovala ako nepriechodný blok, ktorý namiesto vytvárania prepojení so svojím okolím predstavoval pre užívateľov bariéru. Okrem cestujúcich nemal nikto dôvod tento uzavretý priestor navštíviť – chýbali služby, občianska vybavenosť a akýkoľvek verejný priestor.

Dlhodobé neriešenie problémov viedlo k úpadku celej štvrte a podhodnoteniu jej celkového významu v rámci mesta. S výstavbou Nových Nív sa však táto situácia radikálne zmení. Aj vďaka komplexnému prekopaniu infraštruktúry a dopravných vzťahov v lokalite bude nová podoba ulice riešiť prakticky všetky vyššie uvedené nedostatky.

Doprava a mobilita ako základ fungujúceho retailu

Prichádzajúca zmena vracia do oblasti mestský život, ktorý k nej vždy patril a ním biznisové možnosti, ktoré tu doteraz neexistovali. Tie sú dôsledkom rozhodnutia vyriešiť dopravu nad rámec bežnej rekonštrukcie, ktoré len v priamych nákladoch stálo 40 miliónov eur.

Pri hĺbkovej rekonštrukcii celej ulice a výstavbe dôležitých budov ako je medzinárodný autobusový terminál je preto dôležité myslieť na presah celého projektu. Riešenia dopravy a mobility musia brať do úvahy pešie prepojenia, vstupy do budov a v neposlednom rade bezpečné skĺbenie automobilovej dopravy, MHD a cyklistov v celom priestore. Predtým je však kľúčové pochopiť, ako sa ľudia v určitom prostredí správajú, čo očakávajú a aké majú potreby.

Do projektu Stanice Nivy a priľahlých oblastí bolo preto zapojené aj popredné britské štúdio Space Syntax, ktoré sa zaoberá interakciami vo verejnom priestore a problematikou pešej dostupnosti. To, čo je na ulici viditeľné, podľa čoho sa ľudia orientujú a rozhodujú o tom ako sa dostanú do svojho cieľa sú totiž otázky, ktoré priamo ovplyvňujú to, či bude priestor funkčný alebo naopak. S tým súvisí aj umiestnenie prevádzok – ľudia majú prirodzenú tendenciu navštíviť miesta, ktoré sú ľahko prístupné bez zbytočných bariér a ohrození, čo je pre retail veľmi dôležité.

Podzemný kruhový objazd dá viac miesta verejným priestorom

Nahradenie komplikovanej križovatky prvým podzemným kruhovým objazdom v meste výrazne odľahčí komunikácie v celom okolí. Vďaka vyústeniam do Stanice Nivy, Twin City a v budúcnosti k ďalším projektom plánovaným v zónespolu s pohodlným výjazdom na ulicu Mlynské Nivy sa objazd stane hlavným dopravným uzlom v lokalite.

Na povrchu tak zostane viac miesta pre zeleň, lavičky, chodníky a ďalšiu infraštruktúru, ktorá tu doteraz nebola, čo výrazne spríjemní život všetkým návštevníkom. Ľudia z okolia automaticky chodili za nákupmi a voľnočasovými aktivitami mimo Nivy, keďže v oblasti nebolo nič, čo by dokázalo naplniť ich potreby. Po desiatkach rokov sa situácia mení – zóna Nivy ponúkne biznisové príležitosti, verejné priestory a obchodné prevádzky, ktoré jej doteraz tak veľmi chýbali.

Funkčné dopravné riešenie pocíti aj retail: práve bulvár zabezpečí ľahkú dostupnosť Stanice a vytvorí prirodzený bod stretávania medzi ľuďmi z pribúdajúcich kancelárií, cestujúcimi a obyvateľmi okolitej rezidencie, čo je pre obchodné centrum obrovskou výhodou.

Z ulice, ktorá bola pre chodcov, cyklistov aj motoristov v Bratislave postrachom, sa stane moderná promenáda, ktorá bude pomyselnou vstupnou bránou do historického centra mesta. Stanica Nivy sa stane srdcom štvrte, ktorá začne plniť svoju dopravnú, spoločenskú a biznisovú funkciu, ktorá bola desaťročia prehliadaná.

Zdieľať článok na sociálnych sieťach

ZHRNUTIE

Prečo
Stanica Nivy

  • Top koncept a dizajn

  • Tržnica a zelená strecha

  • Budúce centrum mesta

  • Rýchlo sa rozvíjajúci trh

  • Obrovská návštenosť

  • Silný partner a prestížni architekti

Kontaktuje nás

Kontaktujte
nás

Head of Retail Leasing

Igor Valent
igor.valent@hbreavis.com

Všeobecné otázky

retail@hbreavis.com

Stiahnite
si brožúru

Chcete vedieť viac? Stiahnite si brožúru Stanice Nivy, v ktorej sa dozviete viac o tom, prečo by ste si mali otvoriť prevádzku práve tu.

Stiahnuť