08. 04. 2019

Stanicu Nivy tvorili svetoví architekti

Na Nivách v priebehu najbližších rokov nájdete takmer všetko. Od novej autobusovej stanice cez nákupné centrum s tržnicou až po štedré verejné priestranstvá s množstvom novej zelene. Toto moderné centrum mesta vzniká aj vďaka spolupráci s úspešnými svetovými architektmi, ktorí stoja za návrhmi jednotlivých projektov v zóne.

Nikde v Bratislave sa momentálne nestavia tak intenzívne ako na Nivách. Na mieste, ktoré bolo dlhé roky nevyužívané a zanedbané, vyrastá nové centrum mesta, kde budú ľudia pracovať, podnikať, bývať, nakupovať, oddychovať či chodiť za zábavou a umením. Celá zóna ožíva a stane sa nielen dopravným uzlom, ale aj centrom biznisu, kultúry a služieb.

Benoy: architektonický návrh Stanice Nivy

Za dizajnom projektu Stanica Nivy stojí londýnske architektonické štúdio Benoy, medzinárodne uznávaný ateliér urbanistov, architektov a interiérových dizajnérov. Dokopy zamestnáva 500 zamestnancov a pracuje na projektoch v 33 krajinách sveta.

Zakladatelia Benoy začínali ako obchodníci s nehnuteľnosťami, no dnes má táto spoločnosť vybudovanú reputáciu najmä okolo navrhovania špičkových projektov nákupných centier po celom svete. Medzi ich najznámejšie projekty patria obchodné domy Westfield v Londýne, Elements v Hong Kongu či ION Orchard v Singapure.

Benoy má cez 300 realizácií, z ktorých desiatky sú obchodné centrá po celom svete. Majú čitateľný rukopis a prinášajú zaujímavé elementy – napríklad ich typické pebbles, v architektúre dosť ojedinelé oblé prvky. Tie nájdete aj na Stanici Nivy, rovnako ako tzv. stromové stĺpy, ktoré odkazujú na element prírody. Tá je mimochodom obľúbený „leitmotív“ týchto londýnskych architektov. Snažia sa ju architektonicky stvárniť aj vo svojich návrhoch a Stanica Nivy nie je výnimkou.

“Najväčšia pridaná hodnota je však to, čo nevidieť,” hovorí Michal Ráchela, Product Dizajn Manager projektu Stanica Nivy. “Schéma prepojenia veľkého množstva funkcií ako je stanica, parking, shopping, zelená strecha a podobne je umenie. Zladiť zásobovanie, dopravu, office a ďalšie súčasti celku je veľmi zložité.”

BDP: výzvy zelenej strechy

Zelená strecha Stanice Nivy predstavuje jednu z najväčších výziev v štvrti. Výber architektonického štúdia bol teda veľmi dôležitý a vyžadoval kandidáta s vysokou komplexnosťou. Project Design Team nakoniec vybral štúdio BDP, druhé najväčšie britské architektonické štúdio fungujúce už od roku 1961, ktoré má v Londýne samostatný tím venujúci sa tzv. landscapingu a zeleným plochám. O ich renomé hovorí napríklad to, že im bola v Spojenom Kráľovstve zverená rekonštrukcia parlamentu.

Na streche má byť 20-30 aktivít, ktoré v BDP navrhli. Tie sa odrážajú v konkrétnych architektonických riešeniach. A prečo? Vychádzali z toho, že človek by mal mať aspoň 10 dôvodov, prečo novú stanicu navštívi. Na streche preto bude napríklad bežecká dráha, exteriérová gym zóna, petanque ihrisko, streetball ihrisko, lezecká stena, a ďalšie aktivity.

BDP v novej štvrti navrhli okrem strechy Stanice Nivy aj množstvo ďalších zelených plôch. Poznajú verejný aj súkromný priestor, vedia identifikovať, kde ho treba ozvláštniť a koľko funkcií priestor potrebuje, aby ho ľudia aktívne využívali.

Zdieľať článok na sociálnych sieťach

ZHRNUTIE

Prečo
Stanica Nivy

  • Top koncept a dizajn

  • Tržnica a zelená strecha

  • Budúce centrum mesta

  • Rýchlo sa rozvíjajúci trh

  • Obrovská návštenosť

  • Silný partner a prestížni architekti

Kontaktuje nás

Kontaktujte
nás

Head of Retail Leasing

Igor Valent
igor.valent@hbreavis.com

Všeobecné otázky

retail@hbreavis.com

Stiahnite
si brožúru

Chcete vedieť viac? Stiahnite si brožúru Stanice Nivy, v ktorej sa dozviete viac o tom, prečo by ste si mali otvoriť prevádzku práve tu.

Stiahnuť